HomeFactopediaBrainoffsRankingsCommunityLog In
You know 0 facts


Irish Grand National Winners

Your overall rating on Irish Grand National Winners =
0%
Your best rally score on Irish Grand National Winners = 0 facts

Play Fact Master on Irish Grand National Winners    

Challenge Friends to a Brainoff on Irish Grand National Winners    

Play a Rally Game on Irish Grand National Winners    



The Irish Grand National is a National Hunt chase in Ireland which is open to horses aged five years or older. It is run at Fairyhouse over a distance of 3 miles and 5 furlongs (5,834 metres), and during its running there are twenty-three fences to be jumped.

The event was first run in 1870, and it is the Irish equivalent of the Grand National in England.

142 facts:

1870
   was won by   
Sir Robert Peel
L. Dunne
1871
   was won by   
The Doe
T. Kirkwood
1872
   was won by   
Scots Grey
Major Browne
1873
   was won by   
Torrent
P. Reynolds
1874
   was won by   
Sailor
Captain Stamer Gubbins
1875
   was won by   
Scots Grey
Major Browne
1876
   was won by   
Grand National
M. Taylor
1877
   was won by   
Thiggin - Thue
J. Gubbins
1878
   was won by   
Juggler
Mr. J. Hubert Moore
1879
   was won by   
Jupiter Tonans
S.F. Lee-Barber
1880
   was won by   
Controller
W. Brophy
1881
   was won by   
Antoinette
J. Andrews
1882
   was won by   
Chantilly
Mr. Fanning
1883
   was won by   
The Gift
P. Reynolds
1884
   was won by   
The Gift
P. Reynolds
1885
   was won by   
Billet Doux
Count Zborowski
1886
   was won by   
Castle Lucas
J. Blake
1887
   was won by   
Eglentine
G. Gradwell
1888
   was won by   
The Maroon
Mr. Richards
1889
   was won by   
The Citadel
Harry Beasley
1890
   was won by   
Greek Girl
Henry Gore
1891
   was won by   
Old Tom
S. Kelly
1892
   was won by   
Springfield Maid
S. Leonard
1893
   was won by   
Thurles
Major Bunbury
1894
   was won by   
The Admiral
F. Mitchell
1895
   was won by   
Yellow Girl II
E. Rooney
1896
   was won by   
Royston Crow
Gustavus Briscoe
1897
   was won by   
Breemount's Pride
J. Murphy
1898
   was won by   
Porridge
E. Delany
1899
   was won by   
Princess Hilda
L. Hope
1900
   was won by   
Mavis of Meath
F. Kelly
1901
   was won by   
Tipperary Boy
T. Holmes
1902
   was won by   
Patlander
M. Cleary
1903
   was won by   
Kirko
T. Hartigan
1904
   was won by   
Ascetic's Silver
P. Dunne
1905
   was won by   
Red Lad
E. Lucas
1906
   was won by   
Brown Bess
V. Wall
1907
   was won by   
Sweet Cecil
Michael Dawson
1908
   was won by   
Lord Rivers
P. McLoughlin
1909
   was won by   
Little Hack II
N. Markey
1910
   was won by   
Oniche
Mrs. F. McDonnell
1911
   was won by   
Repeator II
W. Goulding
1912
   was won by   
Small Polly
Reggie Walker br
1913
   was won by   
Little Hack II
N. Markey
1914
   was won by   
Civil War
L. King
1915
   was won by   
Punch
Frank Barbour
1916
   was won by   
All Sorts
J. Kiernan
1917
   was won by   
Pay Only
W. Hanly
1918
   was won by   
Ballyboggan
Evelyn Hope-Johnstone
1919
   was won by   
No Race
1920
   was won by   
Halston
Major D. Dixon
1921
   was won by   
Bohernore
Archie Wills
1922
   was won by   
Halston
Major D. Dixon
1923
   was won by   
Be Careful
Mrs. Freddie Blacker
1924
   was won by   
Kilbarry
Lady Eva Forbes
1925
   was won by   
Dog Fox
J. Jackson
1926
   was won by   
Amberwave
E. Kirwan
1927
   was won by   
Jerpoint
Frank Barbour
1928
   was won by   
Don Sancho
Vivian Hugh Smith
1929
   was won by   
Alike Frank
W. Wise
1930
   was won by   
Fanmond
G. Griphin
1931
   was won by   
Impudent Barney
Mrs. B. Webster
1932
   was won by   
Copper Court
Mrs. B. Webster
1933
   was won by   
Red Park
Lady Helen McCalmont
1934
   was won by   
Poolgowran
Sir James Nelson
1935
   was won by   
Rathfriland
J. Markey
1936
   was won by   
Alice Maythorn
Joseph W. Osborne
1937
   was won by   
Pontet
George Malcolmson
1938
   was won by   
Clare County
T. O'Gorman
1939
   was won by   
Shaun Peel
Nelson Dixon
1940
   was won by   
Jack Chaucer
Larry Egan
1942
   was won by   
Prince Regent
James V. Rank
1943
   was won by   
Golden Jack
Dorothy Paget
1944
   was won by   
Knight's Crest
Mrs. W. Moloney
1945
   was won by   
Heirdom
H. Quinn
1946
   was won by   
Golden View II
Mrs. L. Lillingstone and Mr. P. O'Reilly
1947
   was won by   
Revelry
J. Doyle
1948
   was won by   
Hamstar
B. Hamilton
1949
   was won by   
Shagreen
James V. Rank
1950
   was won by   
Dominick's Bar
Mrs. P. Kiely
1951
   was won by   
Icy Calm
P. Gray
1952
   was won by   
Alberoni
H. Stanley
1953
   was won by   
Overshadow
Mrs. J. Wood
1954
   was won by   
Royal Approach
Lord Bicester
1955
   was won by   
Umm
D. Rooney
1956
   was won by   
Air Prince
Mrs. J. McLintock
1957
   was won by   
Kilballyown
Mrs. M. Lynch
1958
   was won by   
Gold Legend
Mrs. J. Murphy
1959
   was won by   
Zonda
Mrs. J. Nolan
1960
   was won by   
Olympia
Lord Donoughmore
1961
   was won by   
Fortria
Geogre Ansley
1962
   was won by   
Kerforo
Frank Stafford
1963
   was won by   
Last Link
Alec Craigie
1964
   was won by   
Arkle (IRE)
Anne, Duchess of Westminster
1965
   was won by   
Splash
Alec Craigie
1966
   was won by   
Flyingbolt (IRE)
T. Wilkinson
1967
   was won by   
Vulpine
T. Nicholson
1968
   was won by   
Herring Gull
Mrs. G. Wilson
1969
   was won by   
Sweet Dreams
Mrs. P. Meehan
1970
   was won by   
Garoupe
Mrs. F. Williams
1971
   was won by   
King's Sprite
R. McIlhagga
1972
   was won by   
Dim Wit
Jeremiah J. O'Neill
1973
   was won by   
Tartan Ace
Mrs. S. Graham
1974
   was won by   
Colebridge
Mrs. Connie Burrell
1975
   was won by   
Brown Lad
Mrs. Connie Burrell
1976
   was won by   
Brown Lad
Mrs. Connie Burrell
1978
   was won by   
Brown Lad
Mrs. Connie Burrell
1979
   was won by   
Tied Cottage
Anthony S. Robinson
1980
   was won by   
Daletta
Mrs. F. Watson
1981
   was won by   
Luska
J. Brophy
1982
   was won by   
King Spruce
Rusty Carrier
1983
   was won by   
Bit of a Skite
John P. McManus
1984
   was won by   
Bentom Boy (GB)
T. Dorrian
1985
   was won by   
Rhyme 'n Reason
Juliet Reed
1986
   was won by   
Insure
Pat Hughes
1987
   was won by   
Brittany Boy
J.C. Glynn
1988
   was won by   
Perris Valley (GB)
Michael J. Smurfit
1989
   was won by   
Maid of Money
Mrs. H. McCormick
1990
   was won by   
Desert Orchid (GB)
Simon Barnes
1991
   was won by   
Omerta
Mrs. Maeve McMorrow
1992
   was won by   
Vanton (GB)
N. McCabe
1993
   was won by   
Ebony Jane
J. Lynch
1994
   was won by   
Son of War
Vera O'Brien
1995
   was won by   
Flashing Steel (GB)
Charles J. Haughey
1996
   was won by   
Feathered Gale
M. O'Connor
1997
   was won by   
Mudahim (GB)
K. Bell
1998
   was won by   
Bobbyjo (IRE)
Robert Burke
1999
   was won by   
Glebe Lad (IRE)
T.B. Conroy
2000
   was won by   
Commanche Court (IRE)
Dermot F. Desmond
2001
   was won by   
David's Lad (IRE)
Eddie Joe's Racing Syndicate
2002
   was won by   
The Bunny Boiler (IRE)
The Usual Suspects Syndicate
2003
   was won by   
Timbera (IRE)
Mrs. J.M. Breen
2004
   was won by   
Granit D'Estruval (FR)
Walter Gott
2005
   was won by   
Numbersixvalverde (IRE)
O.B. Carroll
2006
   was won by   
Point Barrow (IRE)
Hughes, O'Dwyer, Foley
2007
   was won by   
Butler's Cabin (FR)
John P. McManus
2008
   was won by   
Hear the Echo
Gigginstown House Stud
2009
   was won by   
Niche Market
Jockey: Harry Skelton, Trainer: Bob Buckler
2010
   was won by   
Bluesea Cracker
Jockey: Andrew J. McNamara, Trainer: James Motherway
2011
   was won by   
Organisedconfusion
Jockey: Miss Nina Carberry, Trainer Arthur Moore
2012
   was won by   
Lion Na Bearnai
Jockey: Andrew Thornton, Trainer: Thomas Gibney
2013
   was won by   
Liberty Counsel
Jockey: Ben Dalton, Trainer: Dot Love


Facts contributed by:


Bowler








   About - Terms - Privacy Log In